Baza gabinetów, lecznic i klinik weterynaryjnych

 • de
 • gb
 • ru
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Mamy szczeniaka. I co dalej?

Dodano 2017-04-07 (komentarzy 0)

Mamy szczeniaka. I co dalej?

Wróć do listy artykułów

Żywienie
Pies musi być właściwie żywiony i ten trud bierze codziennie na siebie jego właściciel. Zawsze musimy uwzględnić wiek psa i jego sytuację: suka karmiąca, trzymiesięczne szczenię i chart w okresie treningu nie będą miały takich samych potrzeb żywnościowych.

Dobre, pełnowartościowe i racjonalne pożywienie zapobiegnie niejednej chorobie. Idealna dzienna porcja dla psa to: białko, (np. mięso, ryby), balast pokarmowy (warzywa), tłuszcze roślinne (nie przesmażone), sole mineralne i witaminy.
Posiłek dla dorosłego psa powinien zawierać:

 • gotowane, chude mięso,
 • gotowane, drobno pokrojone warzywa,
 • ryż, makaron lub kaszę.

Nigdy nie wolno:

 • dodawać psu do karmy smażonego oleju,
 • karmić psa ziemniakami, gdyż pies ich nie trawi,
 • dawać wyłącznie resztek ze stołu, gdyż nie jest to pełnowartościowe pożywienie.

Pies powinien jeść raz dziennie po południu. Rano można dać psu trochę suchej karmy typu "Pedigree", w małych ilościach. Szczeniakom można podawać płatki na mleku (pół na pół woda i mleko). Małym szczeniakom to wystarczy, ale później szczenię powinno dostawać w pokarmie dużo białka (chude mięso), gotowane, drobno pokrojone warzywa i ryż lub drobny makaron. Pies powinien mieć zawsze miskę ze świeżą, zimną i czystą wodą!

 

Pielęgnacja
Pies lubi spacery i towarzystwo. Ścisłe przestrzeganie higieny to dla psa zdrowie i uniknięcie wielu kłopotów.

Czesanie: psa należy szczotkować, gdyż w ten sposób oczyszcza się jego sierść z ulicznego kurzu. Krótkowłose psy szczotkuje się co tydzień, a długowłose codziennie. Psu wypadają włosy 4-5 razy w roku. Psa należy szczotkować specjalną szczotką dla psów.

Psa należy kąpać co trzy miesiące:
Do kąpieli psa używa się specjalnego szamponu dla psów (ludzkie wywołują alergie), na dno wanny kładziemy gumową wycieraczkę lub kawałek wykładziny, aby pies się nie ślizgał, stawia się na niej psa i polewa ciepłą, ale nie gorącą wodą, osłaniając uszy i oczy, naciera się szamponem głowę psa (osłaniamy uszy i oczy), tułów i łapy, spłukujemy szampon i dokładnie wycieramy psa, po kąpieli przez kilka godzin pies nie powinien wychodzić na dwór, szczenięta można kąpać, ale trzeba uważać aby nie zaziębiły się.

 

Legowisko
Legowisko - tak samo jak miski na jedzenie powinno znajdować się w wolnej od przeciągów i od częstego ruchu części domu. Powinno być w zacisznym kącie.

 

Buda
Można, zbudować psu budę. Powinna, być na tyle duża, żeby legowisko znajdowało się w sporej odległości od wejścia. Buda może być ogrodzona, siatką (kojec) tak; aby pies mógł swobodnie biegać. Kojec powinien być duży, ogrodzony mocną drucianą siatką. Podłoga powinna być betonowa lub z płytek chodnikowych, opadająca lekko w stronę ścieku. W rogu powinna znajdować się buda. Budę można umieścić na drewnianych klockach około 10 cm nad ziemią. Pies powinien mieć na wybiegu miskę z wodą.

 

Zdrowie
Psy chorują na różne choroby, dlatego trzeba je szczepić. Przy zakupie psa w schronisku sprzedawca udzieli informacji na jakie choroby pies został zaszczepiony. Na pozostałe należy go zaszczepić udając się do lekarza weterynarii.

Przy nabyciu psa w schronisku lub przy pierwszej wizycie u lekarza powinni Państwo otrzymać książeczkę zdrowia psa, do której wpisuje się szczepienia, wyniki badań lub przebieg ewentualnej choroby.

Z psem powinno się chodzić co jakiś czas do weterynarza na badania kontrolne. Psów nie powinno się szczepić w pierwszych dniach po wzięciu ze schroniska!

 

Szczenię w domu
Nasze domy kryją wiele niebezpieczeństw dla psów, szczególnie dla szczeniąt. Przed przyjęciem szczeniaka należy sprawdzić w domu i ogrodzie:

 • łatwo dostępne przewody elektryczne,
 • schody i klatki schodowe,
 • wszystko to, o co obroża psa mogłaby zahaczyć i udusić go,
 • ogrodzenia i furtki,
 • garaż i szopy,
 • trutki i trucizny,
 • zbiorniki wodne i strome spadki.

Wszystko, co kryje jakieś niebezpieczeństwo dla szczeniaka należy zabezpieczyć.

 

Ruja
Każda dorosła suka dwa razy w roku przechodzi ruję (cieczkę). Czasami jednak zdarza się przechodzić młodym sukom ruje trzy razy w roku, co powinno się zmienić kiedy suka osiągnie pełną dojrzałość.

Jeżeli nie chcemy dopuścić do pokrycia suki należy je szczególnie pilnować podczas tych dni:

 • prowadzić sukę wyłącznie na smyczy,
 • unikać kontaktów z psami,
 • nie zabierać suki na długie spacery.

Nie powinno puszczać się suki ani na chwilę ponieważ mogłaby przestraszyć się psów i uciec albo wręcz odwrotnie pobiec za psami. Należy pamiętać, że wtedy nawet najbardziej posłuszna suczka może nie posłuchać.

 • Ruja suki trwa około 21 dni,
 • faza krwawienia około 8 dni,
 • faza dni płodnych między 9-14 dniem.

Jeżeli upilnowanie suki w czasie rui sprawia dużo kłopotów można suce podawać zastrzyki zapobiegające rui. W tym celu należy udać się do lekarza weterynarii, który udzieli wszelkich informacji na ten temat.

 

Ciąża
Zanim zdecydujemy się na pokrycie suki powinniśmy zastanowić się:

 • czy przechodziła już pierwszą ruję (nie powinno się jej pokrywać podczas pierwszej cieczki),
 • czy suczka jest zdrowa,
 • czy są miejsca na szczenięta,
 • czy to są dobre miejsca.

Jeżeli odpowiedź na wszystkie pytania, brzmiała: tak, to można zdecydować się na pokrycie suki. Ciąża u suk trwa od 58 do 63 dni, jeśli trwałaby dłużej należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

Choroby związane z rują
Suki mogą zachorować na różne choroby związane z rują lub ciążą. Mogą to być choroby mniej lub bardziej poważne, ale nie wolno ich lekceważyć. Jedną z najczęściej zdarzających się chorób u suk jest ropomacicze - chorują na nią przeważnie suki starsze, jednak nie znaczy to, że nie może cierpieć na nią suka młodsza. Jednym z pierwszych objawów ropomacicza jest picie bardzo dużej ilości wody.

Taki objaw może mieć także wiele innych chorób. Więc jeśli zauważymy, że nasza suka pije o wiele więcej niż zwykle należy bezzwłocznie udać się z nią do lekarza weterynarii.

 

Ciąża rzekoma (urojona)
Nie jest to właściwie choroba. W dwa miesiące po wystąpieniu cieczki, suka przechodzi stan ciąży rzekomej, czyli zachowuje się tak jak gdyby miała szczeniaki. Szykuje sobie przytulne legowisko w odosobnionej części domu i jak szczenięta traktuje maskotki, buty itp. Nie należy się tym martwić, chyba że suka przechodzi to bardzo ciężko i ma mleko w sutkach (często się to zdarza), wtedy należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

źródło : www.toz.pl

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto

  Schowek (0)